Egységes adó tervezet vendéglátókra
Înapoi la ştiri
Szobánként évi 42-200 euró közti összeget fizet majd egy fővárosi hotel, 15-66 euró lesz az adó mértéke egy tengerparti szálláshely esetén
Szobánként évi 42-200 euró közti összeget fizet majd egy fővárosi hotel, 15-66 euró lesz az adó mértéke egy tengerparti szálláshely esetén. Íme a tervezett részletes adótáblázat.
A gazdasági minisztérium elkészítette a hoteladó számítási képletét, a törvénytervezet már a pénzügyminisztérium asztalán van, amely várhatóan rábólint a tervezetre. A szálláshelyekre kivetendő adó mértéke szobánként 42-200 euró között fog mozogni egy fővárosi hotel esetén, 15-66 euró között egy tengerparti szálláshely esetén, míg a hegyvidéki hotelek esetén 19-82 euró lesz.
A kormány már korábban bejelentette szándékát, hogy egységes adót vet ki a vendéglátókra, ami a 16%-os profitadót (nyereséges hotel esetén) és a 3%-os forgalmi adót (65 ezer eurós éves forgalom alatt) fogja felváltani, azzal a céllal, hogy kiszélesítse a fiskális terhet vállalók körét. Maria Grapini, a kis- és középvállalkozásokkal, turizmussal és üzleti szférával kapcsolatos ügyekkel megbízott miniszter márciusban, Kolozsváron beszélt róla, hogy átalányadót vetnek ki a hotelekre, panziókra, így azok a szálláshelyek, amelyek az elmúlt évek során egyetlen lejt sem utaltak át nyereségadóként a költségvetésbe, most egy fix összeget kénytelenek lesznek. „2012-ben a turisztikai ágazatban - ide értem a kisebb-nagyobb hoteleket, panziókat – kevesebb adót gyűjtöttek be, mint az autójavító műhelyektől. Hihetetlen, de igaz" – nyilatkozta a tárcavezető, aki szerint az adó kisebb lesz, mint egy helyesen rögzített forgalom 3%-a, vagy amennyi a tisztességesen bevallott nyereség 16%-a lenne, így mindenki jól jár.
A gazdasági minisztérium által most nyilvánosságra hozott számítási modell szerint 50 euró/év/szoba lesz az alapadó az 1-2 csillagos, 75 euró a háromcsillagos, 125 euró a négycsillagos, és 200 euró az ötcsillagos szálláshelyek esetén. Ezt az alapértéket kell megszorozni a szezonalitást, valamint a zónát jelképező együtthatóval.
A szezonális együtthatók a következők:
- 0,8 Bukarest, a megyei jogú városok és a városok esetén
- 0,5 a vidéki és hegyvidéki térségekben
- 0,4 a tengerparti és a Duna-deltában levő szálláshelyek esetén
A hotel elhelyezkedését (zóna) jelképező együttható a következőképpen változik:
- 1,02-1,25 Bukarest
- 0,96-1,14 megyei jogú városok
- 0,98-1,03 városok
- 0,8 - tengerparti városok és a Duna-delta
Mindezek alapján a gazdasági minisztérium a következő adóértéket állapította meg, melyet táblázatba foglalt formában mutatunk meg.
A városi szálláshelyekre nem tér ki külön a szaktárca közleménye, de a közölt együtthatók alapján az adóérték pár euróval lesz több az 1-2 csillagos hotelek, és akár 20 euróval kevesebb az ötcsillagos hotelek esetén.
Dragoş Răducan, a Turisztikai Patronátusok Szövetségének az elnöke üdvözölte a számítási modellt, és úgy véli, hogy azoknak, akik eddig is fizették az adókat- és illetékeket, most akár 60%-kal kisebb kiadással kell számolniuk, és az adó csak azok számára lesz nagy teher, akik eddig kikerülték az adófizetést.
Romániában mintegy 1300 hotelt tartanak számon, melyek 100 ezer szobában 180 ezer személy elszállásolására alkalmasak.